דרכים לטיפול במתח נפשי

מתח נפשי פוגע מאוד בשגרת החיים ובתפקוד של הסובל ממנו. הבעיות מצטברות כאשר הוא מתמשך ועלולות להוביל גם לבעיות בריאות שונות. אובדן שמחת חיים, עצבנות, חששות, דאגות ועוד עלולות לנבוע מקצב החיים המהיר והמודרני המתבטא באלמנטים מגוונים. דאגות רבות מופנות לנושאי משפחה, בריאות, מצב כלכלי, לעתיד ועוד. מדובר על ימי ושעות עבודה ארוכים, דריכות וחשיפה לתקשורת ולטלפונים סלולאריים ועוד. מתח נפשי מסוג אחר נובע מחרדות עקב טראומות מהעבר, סיבות גנטיות, חוויות אישיות קשות ועוד.

תסמינים

התסמינים לקיום לחץ נפשי הם מגוונים ובין היתר: תחושת לחץ נפשית תמידית. מצב רוח ירוד, תפקוד לקוי, עצבנות, חוסר שינה, התנהגויות ומחשבות אובססיביות וכפייתיות, התקפי חרדה הכוללים דפיקות לב מואצות הזעה, רעידות, לחץ בחזה, צמרמורות חוויה של איבוד שליטה ועוד. הצורך החיוני הינו לטפל במצבי לחץ אלו ורצוי מוקדם ככל האפשר. יש קושי לאדם לטפל בנושא עצמאית והוא נזקק למומחים בנושא. מומחה יודע לאבחן את הבעיות על פי הסימפטומים והתיאורים הנלווים ומכין תכנית טיפול מתאימה.

CBT

אחת השיטות הטובות ביותר היא  מתמקדת בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). ניתן להשתמש בה במקביל לטיפול תרופתי אבל בהמשך הדרך ולאחר הפסקת שימוש בו –  גם בלעדיו. הטיפול נעשה בשלבים וראשיתו בטכניקות הרפיה כדי להפחית לחצים על הגוף ולחוות רגיעה ומנוחה. כך, על ידי דמיון מודרך, מדיטציה, נשימות ועוד. השלב הבא הינו זיהוי ההתנהגויות המשמרות את החרדה והמתח הנפשי. דרך הטיפול הינה לחוות את החרדה, להסתכל לפחד בעיניים ואז לגלות כי החרדה יורדת בהדרגה. אלו פעולות שנעשות בניגוד לאינסטינקט הקיים בעת חרדות, ולכן, ביצוען במסגרת תומכת כל כך חשוב.  הצלחת טיפול מחזירה את הביטחון העצמי ומאפשרת התנהלות טובה באופן עצמאי. מומלץ לקבל שירות ממומחה לנושא.

הכנסו עוד היום לאתר https://www.yoavarielevy.co.il/.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *