מיגון ממ"ד

מיגון ממ"ד

מיגון ממ"ד

הממ"ד הוא חדר מחדרי הבית שמשמש בשעת חירום כחדר ביטחון בו שוהים בני הבית. בניגוד ליתר חדרי הבית הממ"ד צריך להיות עם דלת, חלון וקירות מוגנים. מרבית בעלי הדירות הופכים את הממ"ד לעוד חדר ולרב הוא אינו מוכן לשעת חירום. על פי הנחיות פיקוד העורף ויתר הגורמים הרלוונטיים כל הקבלנים, בכל האזורים בארץ, חייבים להועיד חדר אחד מחדרי הדירה לממ"ד. בעת שיפוץ דירה/בית, במיוחד באזורי סיכון, חייבים להתקין ממ"ד.

מיגון ממ"ד ביחס לתמ"א 38

מאז יצא חוק תמ"א/38, שיפוץ מבנים ישנים והכנתם לרעידות אדמה, שמומחים צופים שתהיה בישראל. לרוב מוסיפים הקבלנים שמבצעים את השיפוצים מרפסת וממ"ד. בבניינים שלא מבצעים בהם שיפוצים ובעלי הדירות מעוניינים הם יכולים לבצע את השיפוץ ומיגון הממ"ד באופן עצמאי.

מיגון ממ"ד

מדוע חשוב לעשות מיגון ממ"ד

לעומת חדרים אחרים מיגון ממ"ד הוא הכרחי. המטרה של הממ"ד היא לא עוד חדר עבודה, משחקים או חדר ילדים אלא כמקום ביטחון ליושבי הדירה בעת מקרה חירום כמו מלחמה או מבצע והודעות של פיקוד העורף על כניסה לממ"ד עד עבור הזעם. מיגון ממ"ד מבדיל את החדר מיתר חדרי הבית. הקירות ה חיצוניים של החדר עשויים בחוץ מבלוקים ומבפנים מבטון, החלון רחב וחזק והזכוכית בו ממוגנת, כך גם דלת הכניסה שעשויה בדרך כלל מברזל. הכוונה היא שהחדר יהיה ממוגן ובעת הצורך תימנע כניסת פגז או נפילים פנימה. מיגון ממ"ד הוכיח את עצמו במתקפות של אנשי החמס על תושבי עוטף עזה. למרות שכל הבית נהרס לא נפגעו יושבי הבית שבאותה עת היו בתוך הממ"ד.

מי עושה בפעולה זו שימוש

תושבי עוטף עזה משתמשים באופן רציף בממ"ד. מיגון ממ"ד באזור זה הוא הדבר הראשון שמבצעים התושבים בעת בניית/שיפוץ בתים. לכל ישוב יש את זמן ההגעה לממ"ד  ולכן יש תושבים שהממ"ד הפך לחדר ילדים שנמצאים בו לאורך כל השנה.

חשוב לעבוד עם בעלי מקצוע ברמה גבוהה בלבד

בעל מקצוע בתחום הבנייה יכול לבנות ממ"ד, אבל, לעשות מיגון ממ"ד צריך להיות בעל מקצוע ברמה גבוהה. כל אחד מבעלי המקצוע בתחום מקבל את ההוראות מפיקוד העורף ונציגיו הם אלה שמאשרים את הממ"ד בסיומו של התהליך. זו הסיבה שצריך לבחור באיש מקצוע מהימן ובעל ניסיון מוכח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *