מסחר בנפט – כיצד הוא מתבצע

עד לפני שנים לא רבות, נפט היה לאחד החומרים הכי משמעותיים בעולם. כולנו זוכרים את הסיפורים על העושר של מדינות המפרץ בזכות העובדה שנמצאים בשטחן מרבצי נפט עצומים והן למעשה שלטו במחיר שלו, כולנו זוכרים גם את הסיפורים על המשבר הנפט של שנות השבעים וכיצד הוא השפיע על מדינות המערב אשר נזקקו לו.

היום לעומת זאת אנחנו הרבה פחות נדרשים לנפט, בין אם זה בגלל שימוש במשאבים אחרים כמו גז, וכן בגלל שיותר ויותר מדינות החלו לייצר אנרגיות חלופיות, ידידותיות לסביבה וחכמות לשימוש. עם זאת, עדיין העולם לא יכול להתנהל בלי נפט ולכן גם המסחר בו הוא עדיין משמעותי.

למרות שישראל איננה משופעת בו אלא מייבאת אותו ממדינות אחרות, הרי שאנחנו יכולים למצוא מסחר בנפט גם בישראל ובפרט בקרב ישראלים שמבצעים מסחר עצמאי דרך זירות מסחר אלקטרוניות שונות. המסחר מתנהל הן על ידי סוחרים והן על ידי חברות השקעות שונות.

לפני שנסביר כיצד מסחר בנפט מתנהל בפועל ומה בדיוק אנחנו מחזיקים ביד כשאנחנו רוכשים נפט, צריך לומר שהמסחר מתנהל בקרב סוחרים מכל העולם. כל מה שאנחנו צריכים בשביל להשתתף בו זה תוכנת של מסחר אשר מאפשרת לנו לסחור אונליין, חשבון מסחר וכמובן שאנחנו צריכים כסף בחשבון על מנת שנוכל לבצע את העסקה. אם אנחנו מנהלים אותה באופן עצמאי, הרי שעלינו לשלם רק עמלה על העסקה, אם ננהל את העסקה דרך גורם שלישי, קרי מנהל השקעות, הרי שנצטרך לשלם לו סכום מסוים.

כיצד מתנהל מסחר בנפט

מן הסתם, כשאנחנו מבצעים עסקה הרי שאנחנו לא מחזיקים חבית נפט באופן אמיתי. מה שקורה זה, שאנחנו רוכשים נפט על פי ערך הרכישה שלו, ואנחנו יכולים להציע אותו למכירה לסוחרים אחרים. המחירים נקבעים כמו בכל שוק, על פי מדדים של היצע וביקוש.

כל מי שנכנס לשוק הזה צריך לדעת, שכיום מחירי הנפט נמצאים בשפל חסר תקדים, המחיר כבר נמצא מתחת לשלושים דולר לחבית, זה כמובן מאפשר לסוחרים קטנים להיכנס, שכן הם יכולים להשקיע בסכומים שעומדים לרשותם.

כשאנחנו מוכרים את מה שיש לנו, אנחנו בדרך כלל עושים את זה בעסקאות אל מול חברות שזקוקות לכך או סוחרים שרוצים להמשיך ולגלגל את העסקה אל מול תעשיות שונות. בתור סוחרים קטנים יהיה לנו הרבה יותר קשה לעשות זאת ולכן משתלם לנו למכור, גם אם הרווח איננו גדול.

צריך להדגיש לפני סיום, כשנכנסים לשוק של מסחר במשאב כמו נפט, מוטב ללמוד לא רק את השוק וגבולותיו, אלא גם את כל מה שמתרחש מבחינה פוליטית ותרבותית מסביב, כלומר עלינו לקחת בחשבון השפעות נוספות שמתרחשות בסביבה, זאת על מנת שנוכל לדעת כיצד לנהוג והאם משתלם לנו בכלל לסחור.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *