החופש הגיע, מתחילים לעבוד? דעו זכויותיכם!

call-15758_1280לפני שתתחילו בעבודה שלכם אם זאת הפעם הראשונה שלכם וגם אם לא חשוב שתדעו כמה דברים שכנראה לא היו מספרים לכם.

חוק הודעה לעובד

מטרת החוק להבהיר לכם את הזכויות והחובות שלכם. חובה על המעסיק למסור לכל מועסק תוך 7 ימים מתחילת העבודה או חודש ימים במידה ועברתם את גיל 18 מסמך בו מפורט בין היתר: זהות המעביד, תאריך תחילת העבודה ומשך תקופת העבודה, עיקרי התפקיד שלכם, פרטי שמו ותפקידו של הממונה הישיר עליכם, גובה השכר לשעה, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה ופרטים נוספים שיוכלו לסייע לכם לדעת טוב יותר מה מצופה מכם במהלך תקופת העבודה.

מחפשים עבודה לצעירים ובני נוער? כנסו ל workly >>

ביקשו ממכם לבוא להתלמדות?

בניגוד למה שאומרים ומה ששמעתם, יש איסור העסקת עובדים ובני נוער בפרט לתקופת "התלמדות" או תקופת "ניסיון" ללא כל תשלום. יש לשלם שכר עבור כל שעת עבודה החל מן השעה הראשונה. כנ"ל לגבי ימי הכנה וישיבות עבודה, על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" מגיע לכם שכר על כך. לרבות השתלמויות והכנות לקראת קייטנות.

מעקב אחר הימים ושעות העבודה

אנחנו ממליצים לכם לרשום בנפרד אצלכם את השעות והימים שאתם עובדים. אל תסמכו על המעסיק שלכם, אפילו מחברת פשוטה תספיק בעניין זה, ציינו את שעת ההתחלה ואת שעת הסיום ואף ציינו את ההפסקות שקיבלתם. אל תרגישו לא נעים בקשו מהמעסיק שיחתום בסוף כל יום עבודה על המחברת שלכם.

שברת, שילמת! ומה עם נסיעות?

אתם זכאים להחזר הוצאות נסיעות למקום העבודה. המעסיקים שלכם מחויבים להחזיר לכם רק את הסכום המינימלי (תחבורה ציבורית) הדרוש לכם כדי להגיע לעבודה.

חל איסור להטיל עליכם קנסות או עונשים כספיים, גם אם שברתם בטעות כלי עבודה.

"מס הכנסה" זה לא בשבילכם

אם אתם מתחת לגיל 18 דעו כי אסור להוריד לכם מהשכר מס "ביטוח לאומי". זוהי חובת המעסיק לשלם עליכם לביטוח הלאומי. גם אם במידה ואתם מרוויחים פחות מ-6,300 ₪ בחודש אסור להוריד לכם מהשכר תשלום ל"מס הכנסה".

כמה מותר לכם לעבוד?

לפי החוק החדש מותר להעסיק אתכם מקסימום 8 שעות ביום, ולא יותר מ – 40 שעות שבועיות  במידה והעסיקו אתכם יותר שעות, בניגוד לחוק, מגיע לכם תשלום עבור שעות נוספות: 125% עבור השעההתשיעית והעשירית, ו-150% עבור השעה ה- 11, ה- 12 וכו' .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *