כמה עולה קולט שמש

איך בנוי קולט שמש לדוד מים חמים, ומה ההבדל בינו לבין לוחות סולאריים להפקת חשמל

דודי שמש הינם פתרון אולטימטיבי לשמירה על סביבה נקייה ובריאה יותר, ולחסכון משמעותי בחשבון החשמל. דודי שמש, למרות התהילה שיצאה להם, הינם רק חלק קטן ולמען האמת די פשוט של מערכת חימום המים. קולטי השמש אשר אוגרים את אנרגית השמש הינם החלק החשוב ביותר במערכת, והם אלו אשר קובעים את קצב חימום המים ואת זמינותם. באופן מפתיע, למרות חשיבותם העצומה והשינוי הסביבתי הגדול אשר הם מחוללים בשקט בארץ, קולטי השמש בנויים בצורה פשוטה למדי. יש המבלבלים ביניהם לבין הלוחות הסולאריים הצוברים פופולאריות ומשמשים להפקת חשמל. ההבדל בפשטות, הוא שבעוד לוחות סולאריים משנים את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית, קולטים בדודי שמש לא משנים את צורת האנרגיה, ופשוט מעבירים את אנרגיית החום אל המים במקום שתפגע בגג הבית ותחממו. קולטי השמש מורכבים למעשה מצינורות מתכת מוליכי חום, אשר יושבים על לוח צבוע שחור העשוי מחומר מבודד. בכדי למנוע ולצמצם את שחיקת הקולטים על ידי הסביבה, הצינורות מופרדים על ידי לוחות זכוכית. לעומתם, לוחות סולאריים מורכבים מאלפי תאים קטנים עשויים סיליקון מיוחד, אשר יוצר זרם חשמלי בעת שפוגעות בו קרני אור.solar-panel-918492_960_7201

במה תלוי מחירם של קולטי השמש, ומהו טווח המחירים הסביר

מחירם של הקולטים לדודי שמש תלוי במידה רבה במספר מאפיינים ייחודיים. מספר הקולטים וגודלם הנדרש, תלוי במידת חשיפת הבית לאור שמש לאורך השנה (תושבי הערבה יצטרכו כמות מצומצמת בהרבה של קולטים לעומת תושבי הצפון), ובדגם הספציפי של הקולט. שיקולים נוספים של העלות כוללים את ההתקנה, אשר לרוב תהיה זולה יותר במידה ותשולב עם רכישת הקולט עצמו. טווח המחירים של קולטי שמש לדוד הינו:

  • החלפת קולט שמש לדוד קטן: לדוד קטן יש צורך רק בקולט שמש אחד, ולכן העלויות יהיו מצומצמות בהרבה. התקנה לדוד קטן תנוע בין 1200 ל1800 שקלים. הטווח הרחב של המחירים נוצר עקב משתנים סביבתיים שונים כגון הגישה לגג וצורתו (התקנה על גגות רעפים הינה מסובכת בהרבה ותעלה בהתאם)
  • החלפת קולט שמש לדוד בינוני: ברוב חלקי הארץ, לשם אספקת מים חמים במידה מספקת לדוד בינוני נדרשים שני קולטים ולא אחד. המחיר 1700 עד 2200 שקלים תלוי בסוג הקולטים המבוקש, וכאמור לעיל, מיקומם.
  • החלפת קולט לדודי שמש גדולים: דודי שמש גדולים יצטרכו לשם חימום מים בכמות מספקת לפחות שני קולטים. המחיר לשירות כולל מחירם של הקולטים נע בין 2300 ל3000 שקלים.

המחיר הממוצע להחלפת קולט שמש לדודי שמש משלל הסוגים עומד על קצת מעל 1800 שקלים. חפשו היטב אחר המחיר האטרקטיבי ביותר, אך בשום אופן אל תתפשרו על איכות הקולטים או על עבודת התקנה ברמה גבוהה.

התקנה ותיקון של קולטי שמש צריכה להיעשות רק על ידי מומחים. יש לבחור בחברת התקנה מומלצת ומוכרת, בכדי למנוע תקלות ונזקים עתידיים.

התקנה ומיקומם של קולטי שמש הינה עבודה הדורשת ידע רב. למרות שרובנו חושבים שמדובר בעבודת שרברבות נטו, מחליף קולטי שמש צריך להיות מודע ולהתחשב במשתנים רבים, כגון האזור הגיאוגרפי, זוויות הגג, וגודלו של הדוד וכמות המים הנדרשת. התקנה לא איכותית המבוצעת על ידי מתקין לא מיומן תוביל לצורך הולך וגובר בשימוש בחשמל לחימום המים, ובמקרה הגרוע גם לנזקים (כדוגמת התפוצצות צינורות הקולט עקב קרה בחורף). אל תתפשרו לעולם על איכות ההתקנה, ובחרו רק חברה מוכרת ומומלצת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *