החזרי מס

שכירה ויצאת לחופשת לידה – כנראה שמגיע לך החזר מס

שכירה שיוצאת לחופשת לידה בת כשלושה וחצי חודשים על פי החוק או לחופשה ארוכה יותר על חשבונה, זכאית במקרים רבים להחזרי מס שנתי.

תחשיב תשלום המס השנתי

בסיס חישוב המס לכל אדם שכיר הוא סך המס שעליו לשלם לאורך השנה, כאשר הוא מחולק לשנים עשר תשלומים פחות או יותר לאורך כל השנה.

מי שיולדת במהלך השנה, שילמה בחודשים שעבדה נתח מסוים של מס באופן חודשי קבוע אך למעשה בחודשים שבהם היא הייתה בחופשת לידה רשמית, היא אינה אמורה לשלם מס כלל כיוון שקיבלה דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי.

בחישוב שנתי של כל שנת הכספים נוצר מצב שהשכירה שילמה מס ביתר ולכן היא זכאית לקבל את הכספים הללו בחזרה. הדרך היחידה לקבל את הסכום העודף, היא להגיש דוח אישי למשרדי מס הכנסה.

דוח אישי לשנת המס

בתחילת שנת המס אפשר להגיש דוח אישי על שנת המס שחלפה. כל אדם יכול לאסוף את המסמכים ולהגיש דוח זה בעצמו, או באמצעות חברה שמתמחה בכך, יועץ מס או רואה חשבון.

במסגרת הדוח יש להגיש טופס 106 המרכז את סך ההכנסות של השכירה, כמו כן את המסמכים הרלוונטיים מהמוסד לביטוח לאומי על הכספים שהועברו בגין חופשת הלידה.

אם בן הזוג של היולדת הוא שכיר גם כן, יש לצרף את טופס 106 השנתי שלו כי בני הזוג מהווים יחד יחידה משפחתית. לדוח זה יש לצרף את ההוצאות המוכרות במס שביצעו בני הזוג במהלך השנה כמו הפרשות כספים לקופת תגמולים, קרן פנסיה וביטוח מנהלים.

באמצעות סימולטור אפשר לבצע תחשיב של ההכנסות, ההוצאות וגובה המס הנכון. התוצאה הסופית של התחשיב מראה מהו גובה החזר המס המגיע ליולדת עבור שנת מס זו.

פקידי מס הכנסה בודקים את נכונות הנתונים, מבצעים הצלבות לגבי המידע שהתקבל ואם הכול תקין הם מפיקים שומה ובה רשום מהו גובה המס ששולם ביתר.

תוך פרק זמן קצר, סכום כספי זה מועבר לחשבון הבנק של היולדת.

קראו עוד על: החזרי ביטוח לאומי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *