סירוב למשכנתא

מה עושים אם הבנק לא נותן לנו משכנתא?

סירוב למשכנתא

עד לפני לא הרבה שנים, אנשים ומשקי בית שהיו מעוניינים בקבלת משכנתא אך הוצא עבורם צו הוצאה לפועל, הם פשטו את הרגל או שהיה בעברם "כתם" פיננסי אחר – פשוט לא יכלו לקבל מימון למשכנתא, ולעתים אף לצמיתות. אך למרבה המזל, בשנת 1989 שונו התקנות הנוגעות למשכנתאות בחוק, וכך נפתח שוק המשכנתאות לתחרות בין גופים פיננסיים נוספים שאינם בנקאיים, בהם בתחילה כמה חברות ביטוח נבחרות ובמרוצת השנים הצטרפו אליהן גם חברות פרטיות העוסקות באופן בלעדי (או כמעט בלעדי) במימון משכנתאות.

אם גם אתם קיבלתם סירוב מהבנק, ראשית חשוב להבין מהי הסיבה לכך בעזרת ייעוץ משכנתא, ובמידה ואכן אין ברירה אחרת, הגיע הזמן להכיר את האפשרויות העומדות לרשותכם מחוץ לבנקים.

הסיבות הנפוצות לקבלת סירוב משכנתא

מסורבי משכנתא אינם חייבים להיות אנשים עם כתם על המצח המסתובבים איתו לכל ימי חייהם, ובהחלט ניתן לשנות את רוע הגזירה לאחר מספר שנים, ולעתים אפילו באופן מיידי. הסיבות שבגללן בנקים בדרך כלל אינם מאשרים מימון למשכנתא הן בין היתר הבאות:

  • העדר הכנסות
  • הכנסה חודשית נמוכה מגובה המימון המבוקש לאישור
  • צו הוצאה לפועל או פשיטת רגל (העומדים כרגע)
  • דירוג אשראי נמוך במיוחד

מה זה אומר לגביי?

בעוד ששתי הסיבות הראשונות שנמנו לעיל הן הפיכות במרבית המקרים ולכן גם סירוב לקבל משכנתא במקרים שלהן אינו הרה גורל, הרי ששתי הסיבות האחרונות עשויות להיות בעייתיות יותר, ובהחלט ייתכן כי יהיה צורך לפנות בהן לבקשת מימון למשכנתא מגופים חוץ בנקאיים. אל דאגה, אין זה אומר שנכנסתם חלילה לשוק השחור שכן ישנו פיקוח וחיוב על פי חוק לעמוד בתקנות מסוימות – אך יש לקחת בחשבון כי העמלות במקרים הללו יהיו בדרך כלל גבוהות יותר, ומכל מקום תמיד מומלץ לבדוק את אמינות החברה שאיתה אתם בוחרים לעבוד – בכדי לוודא שהיא אכן עומדת בתקנות הקבועות בחוק וכמובן בשל העובדה שמדובר אחרי הכל בהלוואה (ובכלל בהחלטה הכלכלית) החשובה והמשמעותית ביותר שתעשו בחייכם.

קראו גם: מהו רישום BDI

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *