זירת מסחר

כוחה של זירת מסחר

בכל יום, בכל בורסה בעולם, מחשבים קונים ומוכרים מלאי גדול של סחורות בהתאם לחוקי מסחר, תכנות ואלגוריתמים שמספקים להם כיוון. עסקאות אלו, הנקראות עסקאות מסחר, מתרחשות מאחורי הקלעים, ומתעלמות מהכאוס של רצפת המסחר.

יחד עם זאת, משקיעים חכמים אינם מתעלמים מהמערכת המייצרת בממוצע שלושים אחוזים מנפח המסחר היומי בבורסה בניו יורק (NYSE). במאמר זה נגדיר תחילה את תכנית המסחר ואת הכללים השולטים בה, ואז נתאר כיצד המשקיעים הנבונים יכולים לעקוב אחר דפוסי המסחר בתוכניות על מנת לבצע השקעות חכמות יותר.

זירת מסחר

מחשבים עושים את העבודה

באופן כללי, המסחר בתוכנית הוא מסחר בנפח גדול שמבוצע על ידי מערכות, אוטומטיות ברוב המקרים, על בסיס תכנית או רעיון בסיסי. יחד עם זאת, יש בתכניות מסחר יותר מאשר ההגדרה הפשוטה הנרמזת מהמונח.

הבורסה בניו יורק מגדירה את תכנית המסחר כ"מגוון רחב של אסטרטגיות למסחר בתיק למסחר, הכוללות רכישה או מכירה של 15 מניות או יותר, בעלות שווי שוק כולל של מיליון דולר או יותר."

המונח "מערכת מסחר" משמש לעתים קרובות לסירוגין עם המסחר בתכנית. יחד עם זאת, זה לא מדויק לחלוטין. המסחר במערכת מתייחס למתודולוגיה שעשויה לייצר מסחר בתכנית אם הוא מבוצע בהיקף מספיק. לעומת זאת, עסקאות מסוימות בתכנית יכולות להיווצר על ידי מתודולוגיה של מערכת המסחר.

ברוב המקרים עסקאות המסחר מוגדרות על ידי מחשבים

אם כי קיימים מקרים בהם זה לא המקרה. לדוגמא, אם חברה כלשהיא רוצה למכור סל של 15 מניות בהיקף של שני מיליון דולר, אפשר פשוט לפצל את המכירה בין כמה ברוקרים שונים. לעומת זאת, תכנית קנייה גדולה על מניות בודדות עשויה ללכת ישירות לסוחר בשוק או לברוקר אחר, שמפצל אותה ליחידות קטנות יותר.

כעניין מעשי, הבורסה בניו יורק מעוניינת רק בוויסות עסקאות התוכנה שנוצרו על ידי המחשב, ובמיוחד באלו הנוצרות על ידי תנועות גדולות בפרמיית החוזים העתידיים.

אנשים מתכננים את האסטרטגיה

בניגוד לאמונה הרווחת, אסטרטגיית תיק הבסיס שמאחורי תכניות קנייה או מכירה, לעתים קרובות לא נוצרת במחשב. היעדים עשויים להיות שונים ולהתבטא באיזון תיק הקצאת נכסים רחבה להקצאות המגזר. הם עשויים להיות אסטרטגיה תוך יומית, או אסטרטגיות לטווח קצר או לטווח ארוך.

האסטרטגיות בפועל, והאלגוריתמים שיוצרים תכנית קניה ומכירה, הם קניינם של כל סוחר בשוק ההון ומהווים את הסודות השמורים ביותר בכל בורסה בעולם.

תכניות מסחר נמצאות בכל מקום בעולם

חשוב לציין שתכניות מסחר רבות כרוכות בחוזים עתידיים, כמו גם בהתנהלות בשוק ההון על בסיס מזומן.

התכנית הפשוטה והנרחבת ביותר אותה יש להבין, בהגדרת אסטרטגיות אלו, היא ארביטראז אינדקס. זוהי תכנית המשמשת לעתים קרובות על ידי מוסדות המנהלים תיקי מניות גדולים ומגוונים מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *