חשבונית פיקטיבית

כיצד ניתן לעלות על חשבוניות פיקטיביות

כל עובד עצמאי מכיר את נושא החשבוניות. חשבונית היא למעשה אסמכתא של העובד בגין השירותים שהוא סיפק ללקוח מסוים, וכך הוא יכול לתבוע את זכותו לקבל תשלום בגין שירותים אלו. על פי החוק במדינת ישראל, על כל עובד עצמאי מוטלת החובה להנפקת חשבוניות כחוק מול הלקוחות איתם כל עצמאי מתנהל, וחשבוניות אלו צריכות להיות מסודרות ומדווחות בכל חודש מול רשויות המס.

כיום עובדים עצמאיים יכולים להצהיר על הכנסותיהם על פי שני מדדים שונים – האחד נוגע לעובד המשתכר סכום שאינו עולה על מאה אלף שקלים בשנה, והשני לעובד שהכנסותיו מסתכמות מעל סכום זה בשנה. הראשון נקרא עוסק פטור והשני נקרא עוסק מורשה, כך שלכל עוסק קיימת חובת דיווח שונה מבחינת גביית תשלומי מס ערך מוסף מהלקוחות.

הנפקת חשבוניות כחוק

מבחינת רשויות המס גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה מחויבים בהנפקת חשבוניות עבור עבודתם, אך בשונה מעוסק מורשה העוסק הפטור אינו מורשה לגבות מלקוחותיו מע"מ. מכיוון שעוסק פטור מרוויח סכומים נמוכים יחסית, ומע"מ הינו מס עקיף הנגזר ממוצרים ושירותים שונים, הוא אינו נדרש לגבות מס זה מהלקוחות ולכן הדיווח בגין הכנסותיו מתבצע בכל שנה ולא בכל חודש כפי שנהוג אצל עוסק מורשה.

רשויות המס מחייבות כל עובד עצמאי להנפיק חשבוניות אמינות המשקפות את גובה הכנסותיו, ולא לבצע תחבולות הסתרה או שינוי בגין הכנסות גדולות לצורך הימנעות מתשלום מס גבוה. על פניו ניתן לחשוב כי כל עובד חופשי להנפיק כל חשבונית שירצה מכיוון שהוא האחראי הבלעדי על הכנסותיו, וכך אף אחד כולל רשויות המס לא יכולות לעלות על חשבונית פיקטיבית כזו או אחרת. אך חשוב לדעת כי לא כך הדבר, ולמעשה כל מעשה שכזה עלול להתגלות בקלות על ידי הרשויות באמצעות שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים ומתקדמים.

מתי כדאי להיוועץ עם עורך דין לענייני מס

במקרים בהם עובד עצמאי הנפיק חשבונית פיקטיבית אחת או יותר כדי לחמוק מתשלומי המס, עליו לקחת בחשבון כי עניין זה יכול להיחשף בקלות על ידי רשויות המס ולכן עליו להיוועץ בהקדם עם עורך דין לענייני מיסים, כדי שזה יוכל למצוא עבורו את הדרך הנכונה והחוקית לפתור את הבעיה הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *