בורסת ישראל

איך תוצאות הבחירות השפיעו על בורסת ישראל

תוצאות הבחירות השפיעו על בורסת ישראל, היות ובחירות לראשות הממשלה תמיד משפיעות על הבורסה המקומית. למעשה כל תזוזה בשוק, עלולה להשפיע על הבורסה, החל מפשיטת רגל של חברה גדולה ומוכרת ועד להחלטות מדיניות שנויות במחלוקת, הקליקו למידע נוסף. קשה לנחש מראש כיצד בחירות ישפיעו על הבורסה, היות ואין כללים ברורים כך שהתנהלות השווקים תלויה בגורמים רבים ומגוונים. במקרה שלנו למשל, היה מדובר על מהלך שלא שינה בצורה מהותית את כללי המשחק, אלא הייתה השפעה חיובית מסוימת אך לא מעבר. למעשה, חשוב להבין כי רוב ההשפעה של מערכת הבחירות על שוק ההון, קשורה להיבט הפסיכולוגי של המשקיעים. ניתן להגיד זאת על מגוון רחב של נושאים שונים, היות ורוב האנשים משקיעים בסופו של דבר כתוצאה מהרגשות והמחשבות שלהם, ולאו דווקא כקשר ישיר להשפעה גורם מסוים על השוק. ברוב הפעמים, הבחירות מהוות רק תירוץ ליצירת שינויים מסוימים בבורסה, אך למעשה שינויים אלו היו מתרחשים בכל מקרה.

השפעת תוצאות הבחירות על בורסת ישראל – נקודות שכדאי לדעת

אין ספק כי מערכת הבחירות מהווה גורם השפעה מסוים, אך למעשה קיימים גורמים אחרים משמעותיים יותר. למשל, שינויים שונים שמתרחשים בבורסה העולמית, כתוצאה ממלחמת המסחר היומי בשוק ההון ומהגבלות שונות על שווקים מסוימים, משפיעים על הבורסה העולמית, ודרכה על הבורסה הישראלית, לא פחות מאשר הבחירות בארץ. מצד שני, יש לציין כי שוק האג"ח הממשלתי כמובן הושפע מהבחירות, היות והבחירות דורשות תקציבי מדינה, והן גורמות להקפאת היכולת להחליט על תקציב חדש. המשקיעים הזרים לא הושפעו במיוחד מהבחירות בארץ, היות ואין לכך יותר מדי משמעות עבור האינטרסים הכלכליים שלהם. משקיעים אלו מושפעים הרבה יותר מהאיום האיראני, מאשר מתוצאות כאלו או אחרות בבחירות המקומיות שלנו. יש לתת את הדעת על התחזקות השקל, דבר שהתרחש ללא ספק בהשפעת הבחירות. היות והבחירות נתנו את הדעת ליוקר המחיה בארץ ולקשיים חברתיים שונים, הדבר תרם להתחזקות השקל.

לסיכום, אין ספק כי תוצאות הבחירות השפיעו על בורסת ישראל, אך הדבר היה צפוי ולמעשה השינוי לא היה משמעותי במיוחד. ישנם גורמים חיצוניים משמעותיים יותר, שמשפיעים על הבורסה שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *