אמנות ההערכה

כל אחד היה רוצה להיות מליין. כך לפחות שר אריק איינשטיין בשירו המשותף עם שלום חנוך. זה נכון במרבית המקרים ואנשים רבים מחפשים את הדרך הקצרה להתעשר. אנו לא ממליצים לכם לרוץ למלא לוטו אלא פשוט להתבונן סביבכם. יכול להיות שאצלכם בבית תלויה תמונה מקורית אשר שווה כסף רב. הערכת שווי תכשיטים הינה מקצוע שעוסק בהשמת תג מחיר על יצירות אמנות בתחום הצורפות. לשם כך מעריך האמנות צריך להיות מצויד בידע רב בתחום האמנות, ועליו להיות קפדן מאוד ובעל אמינות גבוהה במיוחד.

מאפייני תחום הערכת תכשיטים

למעשה, מדובר בתחום אשר כרוך ביצירת שם טוב מעל הכול. מה שהופך מעריך למבוקש הוא בעיקר הניסיון ורמת הדיוק שלו. אם גיליתם שיש לכם בבית תכשיטים עתיקים שעוברים מדור לדור, כדאי לנסות לבדוק אם מדובר בתכשיט בעל ערך או תכשיט מזויף. שמאי אומנות יגלה זיוף על נקלה ויביא אותו לתשומת ליבכם. מוטב לפנות רק לבעל מקצוע מיומן וידוע שיש לו ממליצים רבים. לא כל אחד יכול לעסוק בתחום רגיש כמו הערכת שווי תכשיטים, ואם כבר החלטתם להשקיע אז עדיף שלא ליפול על חאפרים.

מעריכים לכם את הטבעת

תהליך ההערכה עשוי לקחת זמן מה וכרוך בכמה שלבים חשובים:

  • ראשית יש לזהות את המתכת שב השתמש הצורף או יצרן התכשיטים. החומר עשוי להעיד על התקופה בה נוצר הציור. זו גם דרך מעניינת לוודא שאכן מדובר בציור אמתי שכן ישנן תקופות אשר חופפות לשימוש בחומרים מסוימים.
  • בהמשך יבחן המעריך את התכשיט עצמו וינסה לאתר פגעי חמצון ושינוי גוון.
  • אם יש אבני חן על גבי התכשיט, יבחן המעריך את צורך הליטוש שלהן. אופן הליטוש מעיד על התקופה שבה הם יוצרו.
  • לעתים ניתן למצוא חותמות על גבי התכשיטים. בהתאם לכך ניתן לקבוע אם התכשיט יוצר בתקופה הוויקטוריאנית, או בשלב מאוחר יותר.

מעריכים גם שעונים

הערכת שעונים עתירים נכנסת גם לקטגוריית הערכת שווי תכשיטים. כדי לגלות את התקופה שבה נבנה השעון, בוחן המעריך פרמטרים שונים: מהו סוג השעון, מהו סוג המנגנון של השעון והאם יש חותמות שעשויות לרמוז על התקופה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *